Home / News / Co dzieje się w twoim mózgu, gdy jesteś ze swoim partnerem przez cały czas?
kwarantanna z partnerem

Co dzieje się w twoim mózgu, gdy jesteś ze swoim partnerem przez cały czas?

Cztery miesiące temu moja najlepsza przyjaciółka ubolewała nad tym, że ona i jej partner mieli małą kwarantannę razem z powodu ich przeciwnych harmonogramów pracy. Nie wiedziała, że w marcu spędzi z nim 24/7. Kwarantanna była błogosławieństwem i przekleństwem dla par – chociaż istnieją nieskończone możliwości nawiązania więzi, łatwo jest również zirytować się, gdy utkniesz w domu na czas nieokreślony. Nasuwa się pytanie: co dzieje się w twoim mózgu, gdy jesteś z partnerem przez cały czas? A jaki wpływ ta zmiana chemiczna ma na twój związek i ogólne samopoczucie?

Nie ma bardziej kompetentnego eksperta na ten temat niż dr Helen Fisher, badaczka ludzkich zachowań, starszy pracownik naukowy w Instytucie Kinsey i główny doradca naukowy Match. Przez ponad 40 lat studiując romantyczną miłość i ewolucję związków, Fisher z pierwszej ręki obserwował, co miłość robi dla mózgu – i według niej kwarantanna jest całkowicie niespotykanym wyzwaniem dla par.

„Po prostu nie zostaliśmy stworzeni do spędzania z kimś 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”, mówi Elite Daily.

Ponieważ życie, praca, jedzenie, spanie, odpoczynek, a nawet ćwiczenia w tym samym miejscu, w którym spędzasz dzień po dniu, nie jest czymś zupełnie naturalnym, Fisher uważa, że ??kwarantanna stanowi dla par bardzo trudną sytuację.

„Dodatkowy czas może być okazją do poprawy samopoczucia lub zmniejszenia – w zależności od tego, jak przebiegają interakcje”, mówi dr Joshua Klapow, psycholog kliniczny.

Obaj eksperci zgadzają się, że sposób, w jaki mózg reaguje w danych okolicznościach, w dużej mierze zależy od zdrowia i jakości twojego związku wchodzącego do kwarantanny.

„Jeśli jesteś w bardzo szczęśliwym związku, spędzanie z nimi więcej czasu przyspieszy układ dopaminy, zapewniając optymizm, energię i motywację, wzmacniając układ odpornościowy i zwiększając próg bólu” – mówi Fisher.

Niektóre z tych dobrze czujących się substancji chemicznych w mózgu są również w twojej kontroli. Według Fishera dotyk fizyczny może odgrywać znaczącą rolę w reakcji twojego mózgu podczas kwarantanny. Nie lekceważ siły zwykłego uścisku lub pocałunku – działania te mogą wyzwalać uwalnianie oksytocyny, co powoduje uczucie głębszego przywiązania do partnera. Raport Harvard Medical School zauważa, że oksytocyna jest odpowiedzialna za poczucie spokoju i bezpieczeństwa, które są prawdopodobnie bardzo potrzebne podczas globalnego kryzysu (jak pandemia). BTW – ponieważ orgazmy powodują powódź oksytocyny, Fisher podkreśla, że ??aktywne życie seksualne podczas może znacznie zmienić twoje zadowolenie podczas kwarantanny.

Z drugiej strony, co dzieje się w twoim mózgu podczas kwarantanny, jeśli twój związek jest na skałach, wygląda zupełnie inaczej.

„Jeśli jesteś uwięziony w partnerstwie, które nie działa, jest to bardzo stresujące – a chroniczny stres prowadzi do pogorszenia układu dopaminy i może wywoływać letarg, depresję i wrogość” – wyjaśnia Fisher.

Klapow dodaje, że w grę wchodzi również to, jak się czujesz na temat poziomu interakcji z partnerem. Jeśli na przykład odczuwasz frustrację związaną z ciągłym spędzaniem czasu razem, może to wywołać reakcję stresową w mózgu, aktywując współczulny układ nerwowy i pompując adrenalinę do krwioobiegu (znaną również jako reakcja walki lub ucieczki).

Biorąc pod uwagę, że dopamina ma dobrą reputację jako substancja chemiczna „dobrze czująca się”, ma sens, dlaczego ten neuroprzekaźnik jest silnie związany z nieskończenie ekscytującym procesem zakochania, gdy twoje serce zaczyna biec od obecności nowego partnera. Kiedy po raz pierwszy kogoś poznajesz, poziom dopaminy jest wysoki ze względu na ciągły strumień nowatorskich doświadczeń – takich jak twój pierwszy pocałunek, Twoja pierwsza podróż samochodem i te całonocne konwenty, które nadal ujawniają nowe i interesujące informacje o każdym z nich inny. Więc jeśli poziomy dopaminy zależą od nowości, co stanie się z tym neuroprzekaźnikiem, kiedy utkniesz w domu ze swoim partnerem dzień po dniu?

Można założyć, że kwarantanna byłaby zabójcą dopaminy, ale w rzeczywistości Fisher wyjaśnia, że motywuje to wielu ludzi do wstrząsania. Wiele par nie tylko angażuje się w nowe hobby, ale także wypróbowuje nowe przepisy w kuchni, rozwija kreatywność w łóżku i eksperymentuje z nowymi treningami lub procedurami wiązania. Ponieważ zrobienie czegoś nieznanego wyzwala pożądany przypływ dopaminy związany z romantyczną miłością, wszystkie te wysiłki pomagają ponownie rozpalić tę pasję, która jest charakterystyczna dla „fazy miesiąca miodowego”.

kwarantanna długotrwała z partnerem

„Romantyczna miłość jest bardzo lepką, potężną substancją”, mówi Fisher. „I dopóki jesteś kompatybilny, może kwitnąć podczas blokady”.

Fisher był świadkiem skutków tego z pierwszej ręki. Niedawno, w dniu urodzin jej chłopaka, zaplanowali ubierać się na jego uroczysty obiad – a ona mdleła, kiedy pojawił się w pełnym smokingu. To doświadczenie dzielenia posiłku w eleganckim stroju w domu było nowe i inne, i właśnie dlatego było tak potężne. Dr Fisher i jej chłopak również grają w odsłaniające się gry w kwarantannie, które utrzymują ciekawość, ujawniając ciągły strumień zaskakujących i zachwycających informacji o sobie.

Jak mówią, można mieć zbyt wiele dobrych rzeczy – a to obejmuje QT z twoim jedynym. Więc jeśli zaczniesz zauważać, że każda drobna rzecz, którą robi twój partner, prowadzi cię do ściany, zastanów się, że możesz po prostu ustalić pewne zdrowe granice i poświęcić czas na niektóre zajęcia solo – na przykład na spacer, medytację lub FaceTiming z przyjaciel.

„Nawet najbliżsi partnerzy potrzebują indywidualnego czasu”, mówi Klapow. „Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia relacji”.

Fisher się zgadza, dodając, że radzi stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której można się rozpakować i ćwiczyć samoopiekę. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się wykorzystać to miejsce do czytania, kronikowania, słuchania muzyki lub robienia czegoś zupełnie innego. Świadomość, że masz wyznaczone miejsce, w którym możesz cieszyć się nieprzerwanym samotnym czasem, może pomóc zmniejszyć część presji na twój związek – szczególnie podczas konfliktu, kiedy potrzebujesz chwili wytchnienia, zanim sprawy się nasilą.

Spędzanie całego tego czasu razem może mieć niezaprzeczalny wpływ na chemię mózgu, ale o rodzaju efektu decyduje to, jak zdrowy i szczęśliwy jest twój związek. Czy jesteś w stanie zachować pewną autonomię, czy też Twój partner narusza twoją przestrzeń osobistą? Czy ty i twój partner znaleźliście wspólne zainteresowania lub hobby w kwarantannie, czy też odkryliście tylko nowe różnice, które trudno jest przezwyciężyć? Co najważniejsze, wszystko sprowadza się do tego, jak oboje jesteście zainwestowani w kontynuowanie więzi poprzez dotyk fizyczny, nowe doświadczenia i tak dalej.

„Mózg ciągle się zmienia i reaguje na to, co dzieje się w złożony sposób”, mówi Fisher. „Katastrofy przenoszą cię do następnego kroku w życiu. Oznacza to, że kwarantanna popchnie cię w jedną lub drugą stronę – albo w stronę siebie, albo od siebie.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 •  
  Previous Post

  10 najlepszych wyzwań tanecznych TikTok dla par

  tiktok challange
 •  
  Next Post

  Utknąłeś w domu ze swoim partnerem? Spójrz na emerytów, jak to zrobić

  para