Home / News / Utknąłeś w domu ze swoim partnerem? Spójrz na emerytów, jak to zrobić
para

Utknąłeś w domu ze swoim partnerem? Spójrz na emerytów, jak to zrobić

News 0

W całym kraju niespotykana liczba par nagle spędza ze sobą każdą godzinę dnia i snu.

Tak też robi wiele starszych emerytów, nawet jeśli nie ma pandemii. Ich doświadczenia są warte wysłuchania, ponieważ wiele badań psychologicznych stwierdza, że małżeństwa z zestawu kwalifikującego się do Medicare są najszczęśliwsze z każdej kohorty na całe życie.

Przegląd badań ujawnia wzór szczęścia małżeńskiego w kształcie litery U w całym cyklu życia. Wczesne małżeństwo zawiera wiele pozytywnych aspektów przeplatanych wieloma konfliktami, podczas gdy starsze pary cieszą się najwyższym poziomem towarzystwa przy niskim poziomie konfliktu. Można też dla zmiany poszukać partnera na portalu randkowym erodate.pl.Pary w średnim wieku, które wychowują dzieci, znajdują się na dole USA. Mają tendencję do tego, by cieszyć się nawzajem, a także przyspieszyć walkę.

Oczywiście możesz życzyć sobie teraz, abyś mógł bezpiecznie przejść na emeryturę z partnerem, zwłaszcza jeśli jesteś sam. Praca zdalna lub stawienie czoła bezrobociu podczas prowadzenia jednopokojowego budynku szkoły, planowanie trzech posiłków dziennie bez jedzenia i martwienie się o zdrowie rodziny sprawia, że przejście na emeryturę wygląda jak marzenie.

Istnieją jednak pewne ważne podobieństwa między przejściem na emeryturę a izolacją wymaganą przez dystans społeczny. Twoje sieci społecznościowe skurczyły się. Bez kontaktów w pracy i spotkań z przyjaciółmi na lunchu lub na siłowni partner staje się bardziej niezbędny niż kiedykolwiek. Jako terapeuta, który od prawie trzech dekad leczy pary na wszystkich etapach życia, jestem obecnie świadkiem relacyjnych wyzwań tej pandemii, dużej lupy, która może wydobyć to, co najlepsze, a czasem najgorsze w relacjach.

Starsze pary polegają na sobie nawzajem, aby pomóc przetrwać burze. Treści dla młodzieży / Niyani Lingham Green / DigitalVision za pośrednictwem Getty Images
Wesprzyj się na mnie
Starsze pary na emeryturze koncentrują się przede wszystkim na wzajemnym wspieraniu się: czy mogę polegać na tobie, kiedy potrzebuję pomocy, boję się, martwię się śmiercią lub źle się czujesz? Czy chcę być źródłem komfortu i stabilności, kiedy mnie potrzebujesz?

Niezależnie od wieku i etapu małżeństwa obecna pandemia ujawniła potrzebę znacznie większej wzajemnej zależności. Czy mogę liczyć na to, że ochronicie siebie i nas, gdy pójdziecie do sklepu spożywczego? Jeśli boję się zdrowia mojego lub moich rodziców, czy mogę ci powiedzieć? Jeśli nauczanie naszych dzieci algebry (przedmiotu, z którym walczyłem po raz pierwszy) popchnęło mnie do punktu krytycznego, czy mogę prosić o przejęcie mnie, życzliwie i bez przewracania oczami?

Teraz jest idealny czas na rozwinięcie mięśnia proszącego o pomoc, a tym samym na przyjęcie wrażliwości partnera. Możesz ćwiczyć teraz przez następne lata, kiedy będziesz musiał czuć się swobodnie i mieć więcej wzajemnej zależności – być w stanie liczyć i być liczonym w chwilach potrzeby i słabości.

Miej mniej miłych walk


Mój kolega, psychiatra Bob Waldinger, wprowadza do swojego laboratorium pary oktogenu w celu zbadania ich konfliktów. Powiedział mi, że często ma problem z nakłonieniem ich do odtworzenia walki. Starsze pary, które toczą takie same walki od dziesięcioleci, są dość znudzone perspektywą kolejnej rundy. Znają już linie drugiego. Czy musimy to zrobić ponownie?

Kiedy starsze pary walczą, mają tendencję do radzenia sobie z konfliktem lepiej niż młodsze: są bardziej skłonne do wyrażania uczuć i są mniej podatne na wyrażanie obrzydzenia, wojowniczości i marudzenia. Ponieważ relacja jest tak ważna, może być bardziej prawdopodobne, że wybaczą swoim partnerom lub pozwolą, by skarga przeszła.

Spróbuj więc złapać walkę na samym początku i zastanów się, czy nie powiedzieć partnerowi: „Czy możemy porozmawiać o czymś bardziej interesującym? Prawdopodobnie już wiemy, jak to się potoczy. ”

Lub, jeśli konflikt jest ważny dla emisji, spróbuj pamiętać, że możesz powiedzieć coś miłego bez poddania się lub dać ciepły niewerbalny uśmiech lub dotyk.

Dobrym pomysłem jest również powstrzymywanie się od robienia pogardliwych lub nieprzyjemnych komentarzy. Badacze par zalecają stosowanie „współczynnika magii” wynoszącego 5 do 1 podczas walki o stabilny związek: spróbuj powiedzieć pięć pozytywnych rzeczy do każdego zinger lub negatywnego komentarza. Ten stosunek, który może wydawać się dziwaczny, opiera się na fakcie, że negatywne interakcje mają większą wagę niż pozytywne.

Kiedy „na dobre lub złe” obejmuje każdą chwilę przebudzenia. Drazen_ / E + przez Getty Images
Skoncentruj się na obecnej rzeczywistości
Badania sugerują, że starsze pary koncentrują się na teraźniejszości i lepiej potrafią zaakceptować związek takim, jaki jest, niż patrzeć w przyszłość, w której ma się on przekształcić.

Chociaż nie mogą rozmawiać o własnej śmiertelności, perspektywy starszych par kształtują się w krótszym horyzoncie czasowym. Zazwyczaj zwracają większą uwagę na pozytywne doświadczenia, chcą lepiej zrozumieć swoje emocje i skupiają się na mniejszej grupie bliskich przyjaciół i rodziny.

Spróbuj skupić się na tym, co jest dobre w twoim związku. Za co podziwiasz i jesteś wdzięczny? Jeśli skupisz się na sposobach wspierania partnera, badania pokazują, że zarówno ty, jak i małżonek poczujecie się lepiej w związku. Skupienie się na emocjach nie będzie trudne podczas pandemii, która wywołuje silne uczucia gniewu, strachu, zmartwienia, żalu, miłości i wdzięczności. Czego możesz dowiedzieć się o swoim partnerze, którego wcześniej nie wiedziałeś o jego mocnych stronach, sposobach radzenia sobie i pęknięciach podczas tego radzenia sobie?

Utknięcie z partnerem 24 godziny na dobę może sprawić, że zastanawiasz się nad wyrażeniem „na lepsze lub gorsze, ale nie na śniadanie, lunch i kolację”. Ale możesz wyjść z drugiej strony z nowymi umiejętnościami. Nie musisz czekać na przejście na emeryturę, aby mieć silniejszy związek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 •  
  Previous Post

  Co dzieje się w twoim mózgu, gdy jesteś ze swoim partnerem przez cały czas?

  kwarantanna z partnerem
 •  
  Next Post

  Te cztery osoby zrobiły sobie przerwy od randkowania. Oto, czego się nauczyły.

  przerwa od randek